Транскраниална Електростимулация - tDCS

Транскраниалната електростимулация с прав ток (tDCS) е неинвазивен метод за невромодулация чрез микротокови заряди, които променят възбудимостта на невроните и по този начин ги подготвят за генериране на импулси. Обикновено се прилага фиксиран ток между 1 и 2 mA. Зарядът е прекалено слаб за да задейства потенциали за действие в невроните, но достатъчен за да промени техния праг на възбудимост и по този начин да улесни предаването на сигнали. Това от своя страна помага за укрепване и създаване на нови връзки в мозъка, което е клетъчната основа на ученето. Точно затова, tDCS често се комбинира с когнитивен тренинг и по този начин могат да се развият или подобрят специфични умения като например паметта, вниманието, способността за решаване на проблеми или критичното мислене.

Транскраниалната електростимулация с прав ток (tDCS) доказано облекчава симптомите при редица състояния като фибромиалгия, хронична болка, диабетна полиневропатия, тинитус (шум в ушите), обсесивно-компулсивно разстройство, посттравматичното стресово разстройство. Използва се при различни зависимости, включително хранителни, за да подпомогне овладяването на импулсивността и пристъпите. Доказан ефект при тревожност и тежки депресии, неподатливи на медикаментозно лечение. В последните години се разработват надеждни протоколи за аутистични пациенти и деца със синдром на хиперактивност и дефицит на вниманието. Също се използва за подобряване на речевата терапия при пациенти с езикови нарушения, невродегенеративни състояния като Алцхаймер, леки когнитивни увреждания, деменция, амнезия и много други.

Транскраниалната електростимулация с прав ток (tDCS) е безопасен метод както за възрастни, така и за деца, но следва да се прилага с повишено внимание при някои състояния (епилепсия, нараняване на главата) и е противопоказан при метални импланти в главата. Не са докладвани сериозни странични ефекти като гърчове или психотични симптоми, а главно кожни неразположения като сърбеж, „мравучкане“ или леко изтръпване под електрода през първите секунди на стимулацията. Възможно е да се получи преходно зачервяване под стимулния електрод, което изчезва в рамките на няколко минути. Методът е одобрен от здравните органи в редица държави за използване както в клинични, така и в домашни условия.

В кабинет Потенциал работи сертифициран специалист по неврорехабилитация на когнитивни и сензорни нарушения с опит в неинвазивната невромодулация. Използваните апарати са оборудвани с медицински клас сензори, гарантиращи сигурност и прецизен анализ на данните.