Mindfulness и медитация често се използват взаимозаменяемо, но всъщност Mindfulness е умственото състояние, в което съзнанието е изцяло фокусирано върху настоящето, а медитация е инструментът, който можем да използваме, за да развием редовна практика на Mindfulness.

Какво е Mindfulness? Това е научно подкрепен метод, който се използва за лечение на хора със специфични проблеми, включително депресия, проблеми с емоционалната регулация, саморазрушително поведение, състояния на тревожност, тютюнопушене, пристрастяване и др. В директен превод означава пълна осъзнатост или умението да се присъства в настоящия момент без критики и емоции, а само като страничен наблюдател на себе си. Това означава, че не трябва да минават мисли за минали проблеми или бъдещи планове, никакви оценки на събитията или себе си, а изцяло да се живее в „сега“. Когато човек успее да погледне на себе си и на ситуацията отстрани, той получава още една гледна точка, възможността за по-реална преценка и съответно по-адекватни действия. Това състояние може да се постигне чрез различни медитативни техники, в основата на които са заложени едни и същи принципи: Пациентите се насочват върху това как да спрат преценката, да насочат вниманието си само върху моментното преживяване, дишане, усещанията на тялото, да управляват емоциите си и спокойно да се съсредоточат върху здравословни стратегии за успешно овладяване на мислите и справяне със стреса. Нещо повече, интервенциите, базирани на Mindfulness, могат да подобрят и физическото здраве. Например Mindfulness може да намали болката, умората и стреса при хора с хронична болка. Други проучвания са открили предварителни доказателства, че Mindfulness може да засили имунната система и да помогне на хората да се възстановят по-бързо от настинка или грип.

Как Mindfulness влияе на мозъчните вълни? Мозъчните вълни са електрическите импулси, които произвеждат невроните в мозъка. По-бързите мозъчни вълни са свързани с повишено внимание, стрес и свръхбдителност. Медитацията може да подтикне мозъка да премине към по-бавните, по-спокойни вълни, които са свързани със състояния на спокойствие, дълбок фокус и сън . С помощта на компютърно асистираната медитация е възможно да се проследяват мозъчните вълни в реално време и така да се види дали в действителност мозъкът е в състояние на медитация и да се направят корекции или да се усвоят нови умения.

В кабинет Потенциал работи сертифициран специалист по неврорехабилитация на когнитивни и сензорни нарушения с опит в неинвазивната невромодулация. Използваните апарати са оборудвани с медицински клас сензори, гарантиращи сигурност и прецизен анализ на данните.

Компютърно асистирана медитация и Mindfulness